JIHLAVSKÉ LISTY 7.1.2018

Mahlerovka míří za fyzikem Hawkingem

Majitelem receptury na likér Mahlerovka již není její duchovní otec Evžen Zámek. Před Vánoci její ochrannou známku a know how, od receptury až po výrobu etiket, Zámek převedl na společnost Telčský pivovar, v němž je jednatelem Vladimír Pospíchal.

Podpisem potřebných dokumentů to oba aktéři stvrdili v kavárně Domu Gustava Mahlera na Znojemské ulici v Jihlavě. Kde jinde, než v místě, kde otec Gustava Mahlera na dvoře skutečně likéry a kořalku vyráběl. „Ke konci roku jsem pozastavil živnost, a nyní ji převádím,“ vysvětlil před podpisem smluv Evžen Zámek. Ten na jaře zvítězil v konkursu na tajemníka Magistrátu Jihlavy, a jako úředník má podnikání zapovězeno. „Líbí se mi, že Mahlerovka bude žít dál,“ potvrdil.

Vladimír Pospíchal z Jihlavy se o Mahlerovce dozvěděl vlastně náhodou. „Před dvěma lety jsem založil firmu Telčský pivovar a zaregistroval telčské pivo,“ tvrdí. Pivo zatím vyrábí v Chotěboři. „Měl jsem jasnou představu o podobě chuti, zatím děláme tři druhy.“

Má zaregistrovanou i telčskou kávu a likér. „Proto mě Mahlerovka naprosto nadchla,“ dodává.

Kam to s ní chce dotáhnout? „To je ve hvězdách,“ rozesměje se. Co ale bude jeho první počin s Mahlerovkou, již ví.

„Velkým fandou a obdivovatelem Gustava Mahlera je britský teoretický fyzik Stephen Hawking. Četl jsem o něm knihu, jak ho hudba posunula v myšlení o vesmíru,“ vypráví Pospíchal s tím, že nepohyblivý Hawking jezdí na vozíku a jednu z baterií, která vozík pohání, pojmenoval Mahler, druhou Mozart. 
„Proto odstartujeme darem. Jednu lahvičku Mahlerovky Hawkingovi pošleme.“ Jak světoznámý fyzik zareaguje? A odpoví vůbec?

„Uvidíme,“ nechává se překvapit Vladimír Pospíchal z Telčského pivovaru, který je novým majitelem likéru nesoucího jméno skladatele, jenž v Jihlavě prožil své mládí.

SVĚT PIVA 2016 Č.3

TELČSKÉ LISTY2016 Č.6